Projekt w Szkołach ZDZ w Radomiu i Nowym Mieście
Lepiej przygotowani do pierwszej pracy
„SZKOŁA ZAWODOWA – KIERUNEK – PRACA – wzmocnienie zdolności do zatrudnienia Uczniów i Uczennic Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Nowym Mieście i Radomiu”. Tak nazywa się projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki któremu młodzież zdobywa dodatkowe kwalifikacje w atrakcyjnych na rynku pracy zawodach, co zostanie potwierdzone certyfikatami.
Realizacja projektu przekroczyła właśnie półmetek. Zrekrutowana grupa uczennic i uczniów Niepublicznego Technikum w Radomiu i Nowym Mieście Zakładu Doskonalenia Zawodowego od początku obecnego roku szkolnego bierze udział w różnego rodzaju zajęciach pozalekcyjnych. Najważniejsze cele to: jak najlepsze przygotowanie zawodowe młodzieży poprzez optymalne dopasowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwienie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia, prognozowanie umiejętności, wdrażanie nowoczesnej edukacji łączącej naukę zawodu ze współpracą z pracodawcami.
Grupę docelową stanowią uczennice i uczniowie kształcący się w zawodach: technik informatyk, logistyk, mechanik, technik usług fryzjerskich oraz żywienia i usług gastronomicznych. W sumie 140 osób.
- Zaplanowaliśmy cztery rodzaje zadań – informuje dyrektor projektu, Jarosław Paprocki. – Pierwszym były warsztaty rozwijające kompetencje miękkie pn. „Klucz do rozwoju”. Następne zadanie polegało na doposażeniu pracowni logistycznej w Technikum w Nowym Mieście oraz pracowni informatycznej w Technikum w Radomiu. Realizując cykl szkoleniowy jako zadanie trzecie, obecnie jesteśmy w trakcie dodatkowych zajęć specjalistycznych. Uczestnicy projektu mieli do wyboru zdobycie kwalifikacji z zakresu m.in. obsługi obrabiarek CNC, grafiki komputerowej z pakietem Corel, projektowania dwu i trójwymiarowego z wykorzystaniem programu AutoCad, stylizacji i wizażu, czy warsztaty kulinarne. Jeden z bloków tych ostatnich zajęć poprowadzi mistrz Robert Sowa. Na zakończenie realizacji projektu, w okresie maj – sierpień br. zorganizujemy 3-miesięczne staże u pracodawców. To zadanie - czwarte - jest skierowane uczestniczącej w projekcie młodzieży z ostatnich klas, a więc kończących naukę w technikum. W sumie z tej formy wsparcia skorzysta 40 uczestników projektu z Radomia oraz Nowego Miasta. W trakcie odbywania stażu wszyscy będą otrzymywali wynagrodzenie w postaci stypendium stażowego.
Zapytaliśmy uczniów, co na obecnym etapie dało im uczestnictwo w projekcie. Klaudia Zielińska i Adrian Tomalski uczą się w III klasy Technikum w Radomiu, które przygotowuje do wykonywania zawodu informatyka. Obydwoje bardzo pozytywnie oceniają warsztaty rozwijające kompetencje miękkie. Nauczyliśmy się, jak współpracować w grupie, dzielić zadania i wzajemnie się wspierać. Znajomość tych relacji jest bardzo ważna przy podejmowaniu pierwszej pracy. Dodatkowym atutem było to, że część zajęć odbywała się w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej – słyszymy.
- Ukończyłam już w ramach projektu dodatkowe zajęcia specjalistyczne z zakresu operator obrabiarek CNC – mówi Klaudia Zielińska. - Teraz już wiem, że kobietom w wykonywaniu pracy na tym stanowisku nie jest łatwo, ale z powodzeniem sobie poradzą. Cieszę się, że miałam możliwość sprawdzić się w tym typowo męskim zawodzie. – Ja co prawda mam inne plany związane z wyborem dalszego kształcenia – dodaje Adrian Tomalski, jednak udział w projekcie i otrzymane zaświadczenia oraz certyfikaty mogą się kiedyś przydać…
To kolejna forma wsparcia, skierowana do uczącej się młodzieży Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, a możliwa do realizacji dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak podkreśla dyrektor placówki Katarzyna Kołodziejska, od początku polskiej akcesji w Unii, szkoła korzysta z funduszy zewnętrznych, stwarzając uczennicom i uczniom możliwości dodatkowego kształcenia zawodowego i poznawania mechanizmów rynku pracy, mobilności i elastyczności zatrudnienia. Wszystko po to, by absolwenci byli jak najlepiej przygotowani do podjęcia pracy.
Projekt SZKOŁA ZAWODOWA – KIERUNEK – PRACA – wzmocnienie zdolności do zatrudnienia Uczniów i Uczennic Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Nowym Mieście i Radomiu jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, Oś Priorytetowa X Edukacja dla rozwoju regionu, poddziałanie 10.3.1 Doskonalenie zawodowe uczniów.
Barbara Pikiewicz
Podpisy
1. Grupa uczennic i uczniów z Technikum w Nowym Mieście zdobyła kwalifikacje w zawodzie kierowca wózków jezdniowych
2. W trakcie dodatkowych zajęć specjalistycznych w pracowni CNC w Technikum w Radomiu
3. Różne formy zajęć towarzyszyły warsztatom „Klucz do rozwoju”